Perpetual Trophies

Perpetual Trophies

John Grassens Memorial

Awarded to the highest scores in Novice

2017 Skylar Flann – MacVoy School or Irish Dance
2016 Kate Bester – Celtic Academy

Chris Buhr Memorial Trophy

Awarded to 1st place winner of competition PC16
Donated by the family of a former Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh dancer, in memory of her father

2017 Jordan Keating – Graham Academy of Irish Dance
2016 Sinead Reeves – Corrigan School
2015 Larissa Delaey – Goggin-Carroll
2014 Emma Howitt – Cornell School of Dance
2013 Hayley Vlasschaert – Doyle Academy
2012 Lauren Ibbott – Corrigan
2011 Jasmine Harrison – Gilchrist-Canavan School
2010 Emily McLaughlin – Doyle
2009 Stephanie Arsenault
2008 Erinn Brown – McGinley Academy
2007 Ashley Davidson – Butler Fearon O’Connor
2006 Liam Dinsmore – Goggin-Carroll
2005 Yvonne Herber – Shamrock
2004 Sasha Samion – Butler Fearon O’Connor
2003 Amanda Billington – McGinley Academy
2002 Yvonne Herber – Grant School

Laura Noseworthy Memorial

Awarded to the dancer with the highest combined total marks in the competitions P13R, P13T and P13H
Given in memory of a fellow dancer, friend, cherished daughter & sister. She dances with the angels now, but her light still shines in our hearts.

2017 Evangeline Bouganim – Goggin Carroll
2016 Erin McCabe – Ni Fhearraigh-O-Ceallaigh
2015 Emma Gaylor – Ni Fhearraigh-O-Ceallaigh
2014 Brianna Krula – Graham Academy of Irish Dance
2012 Julia Edmiston – Goggin-Carroll
2011 Ciera Paul – Woodgate-Shamrock
2010 Rachel Nixon – Woodgate
2009 Shannon Sinclair – Woodgate-Shamrock
2008 Ashley Paling – Goggin-Carroll
2007 Emily Gaynor – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2006 Stephanie Arsenault – Reany Academy
2005 Lisa Stinson – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2004 Danielle Ouilette – Goggin-Carroll

Anne McLellan Memorial

Awarded to the 1st place winner of competition PC12
Donated by a former Ni Fhearraigh – O’Ceallaigh dancer in honour of her grandmother and her Irish heritage

2017 Siobhan Swatton – Butler Fearon O’Connor
2016 Nadia Vasic – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2015 Kaitlyn Unitas – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2014 Nicole Berezin – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2013 Briege Flood – Goggin-Carroll
2012 Phoebe Corless – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2011 Tara Rochester – Miller School
2010 Jade O’Hara – Butler Fearon O’Connor
2009 Breagh MacNeil – Goggin-Carroll
2008 Shauna Deery – Woodgate Shamrock
2007 Shaunessy Sinnett – Corrigan
2006 Maggie Devine – Doyle Academy
2005 Rachel van Gemert – Goggin-Carroll
2004 Beth Nagal – Goggin-Carroll
2003 Emily Alexander – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2002 Kilamen Freeman – Butler Fearon O’Connor

The Giampierre Award

Awarded to the 1st place winner of competition C14
Donated by the esteemed owner of “Giampierre’s Beauty Centre” in Aurora, in support of Irish Dance

2017 Carson Einwechter – Doyle Corrigan Academy
2016 Patrick Grant – Butler Fearon O’Connor
2015 Erin-Louis Reynolds – Woodgate-Shamrock
2014 Mackenzie LeBrun – Doyle Academy
2013 Isabella Simms – Goggin-Carroll
2012 Brynna McVittie – Goggin-Carroll
2011 Avery McNair – Butler-Fearon O’Connor
2010 Sarah Brown – McGinley Academy
2009 Michela Hinds – Butler Fearon O’Connor
2008 Michela Hinds – Butler Fearon O’Connor
2007 Lorcan Balfe – Butler Fearon O’Connor
2006 Erinn Brown – McGinley Academy
2005 Hayley Kirk – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2004 Sasha Samion – Butler Fearon O’Connor
2003 Sasha Samion – Butler Fearon O’Connor

Bridie’s Cup

Awarded to the 1st place winner of competition C99
Donated by a devoted and greatly-treasured supporter of the Irish Dance community

2017 Camille Slaght – Butler Fearon O-Connor
2016 Emma Sullivan – Doyle Academy of Irish Dance
2015 Corinne Gallibois – Ni Butler Fearon O’Connor
2014 Brian Perry-Carrera – Butler-Fearon O’Connor
2013 Lindsay McBride – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2012 Corinne Gallibois – Butler-Fearon O’Connor
2011 Ashley Davidson – Butler-Fearon O’Connor
2010 Emily Babyn – Ni Fhearraigh-O’Ceallaigh
2009 Erinn Brown – McGinley Academy
2008 Emily Penner – Butler Fearon O’Connor
2007 Emily Penner – Butler Fearon O’Connor
2006 Emily Penner – Butler Fearon O’Connor
2005 Laura McCabe – Butler Fearon
2004 Deirdre Hamilton – Cadwell-Cawte
2003 Emily Penner – Butler Fearon
2002 Deirdre Hamilton – Gregoire